Život školy v době mimořádného opatření
Kdo si myslí, že škola od 11. března 2020 nefunguje, nežije, spí,… Je na velkém omylu. Je v ní nepřirozené ticho a klid. Ale výuka nadále probíhá. Jinak, on-line, vzdáleně,… ale intenzivně. Základní „kostra“ domácího vzdělávání byla pedagogy vytvořena společně. Svou vlastní cestu si vývojem času již každá třída našla sama.
A jaká ta cesta je?
Prvňáci – „Z improvizovaného nahrávacího studia“
Uzavření škol 11.3.2020 nás postavilo do nové role. Všichni žáci i učitelé zůstali doma a bylo potřeba zajistit výuku. Nebylo zřejmé, na jak dlouhou dobu to bude, tak jsme dětem zasílali úkoly emaily. Brzy jsme zjistili, že nás čeká delší období domácí výuky a že nám chybí vzájemný kontakt s dětmi. Děti posílaly SMS vzkazy, fotky a videa z domácí výuky, jak čtou a jak se těší do školy: „Ve škole je učení kratší, jsou delší a lepší přestávky, chybí nám kamarádi a paní učitelky….
Zvláště prvňáci, kteří se postupně učí nová písmenka, jsou zvyklí na určitý postup. Napadlo mě, každý pátek jim zatelefonovat, zeptat se, jak se jim učení daří a poslechnout si jak čtou. Děti mají radost a já také, že se slyšíme. Od rodičů jsem zjistila, že některým dětem se do učení nechce a neví, jak je přesvědčit. Přemýšlela jsem, jak je motivovat ke čtení, aby udržovaly správnou techniku čtení a postupovaly ve Slabikáři všichni souběžně. Tak vzniklo postupně nahrávací studio. Zpočátku jsem držela mobil v ruce, mířila na text a nahrávala čtení. Nebylo to ideální. Stačilo se doma zmínit a během chvilky byl zlepšovák na světě. Zručný domácí kutil, Jožka Mravenec, práce všeho druhu vytvořil ze svěráku, věšáku a lampy improvizované nahrávací studio (obchody byly zavřeny). Každý den nahrávám video čtení stránky ve Slabikáři a v matematice, přikládám křížovky nebo luštěnky, to děti baví a vypracovávají je jako první. Na konci videa zadávám hádanku. Odesílám přes Úschovnu a rodiče dětem pustí, kdy jim vyhovuje. Kolem 10 začnou cinkat SMS, kdo první uhádne hádanku, posílají videa, jak děti čtou nebo co se zrovna učí. Dokonce jak čtou s mým videem, to mě potěšilo nejvíc, že snad ulehčím práci rodičům.
Aby byli prvňáci v kontaktu jako třídní kolektiv, máme spolu na Whats App „Skupinu 1. ročník“, kde si vyměňujeme pozdravy z domácí výuky, z výuky o přírodě, výletů a hlavně přichází odpovědi na zadané hádanky. Každý den se těším na „cink“, kdo první pročetl video stránku a ví odpověď, někdo slovem anebo krásným obrázkem. Prvním třem posílám “medaile“, ostatní chválím. Jsem opravdu nadšená, jak s námi rodiče on - line komunikují, posílají vypracované úkoly a přidávají milé pozdravy a poděkování. Vzorně učí a snaží se být dobrými učiteli.
Třeťáci jsou také super, dělají nám radost, mám od nich z prvouky o zvířatech a rostlinách spoustu zajímavých fotek. Obzvlášť vydařené jsou jejich pokusy.
Těším se brzy na viděnou ve škole.
Eva Zvěřová
Domácí výuka & Druháci
Domácí výuku vedu směrem k její důležitosti a snažím se být realistická. Dokončení úkolů může doma trvat z různých důvodů dvakrát déle než ve škole. Výuka je plánovaná na celý kalendářní týden.
Komunikace s rodiči probíhá emailem, telefonicky. Využívám nejen učebnice, pracovní sešity a listy, ale hledám a tvořím, sdílím multimediální materiály pro zvýšení zapamatování učení. Vytvářím didaktické pomůcky. Při plánování výuky, myslím na to, že děti ke svému učení mohou použít pouze to, co mají doma a v blízkém okolí, např. nafotit aspekty jara, domov,… Prezentace lze vystavit, vyhodnotit. Snažím se rozvíjet vzájemnou komunikaci s dětmi, čtenářskou gramotnost - psaním dopisů. Dlouhodobější projekty - vytváření lapbooků k zopakování učiva v Přírodovědě. Různé pokusy - např. množení rostlin (průběh pokusu zaznamenaly děti různými způsoby, dle jejich fantazie – videa, tabulky atd.).
Dětem pravidelně poskytuji pozitivní popisnou zpětnou vazbu na jejich splněnou a zaslanou práci.
Vše výše uvedené, by nemohlo fungovat bez Vás - rodičů.
Děkuji za podporu, spolupráci a trpělivost.
Olga Petrovská
Domácí výuka u třeťáků
S výukou u třeťáků nám pomáhá kanál Youtube. Na ten je na začátku každého týdne nahráno video s výukou českého jazyka a matematiky. Kromě části výukové má každé video část s úkoly, ke kterým není potřeba monitor, klávesnice a myš, ale naopak papír, tužka, pastelky, pravítko či nůžky. Díky tomu již vznikly nádherné obrázky z přesmyček pohádkových bytostí, pohlednice se slohovým a matematickým úkolem, velikonoční kraslice,… a zvládli jsme už napsat dva on-line diktáty. A oba dopadly skvěle
Zapojení žáků je opravdu obdivuhodné. Jsou zodpovědní, kreativní, pečliví. A podle zaslaných fotografií to vypadá, že je to i baví.
Milada Podolská
Čtvrťáci
Jak vypadá výuka anglického jazyka v době pandemie???
Jako každý pedagog jsem i já začala přemýšlet, jak naučit děti co je potřeba s co nejmenším zatížením rodičů. Prvotní nápad využít online výuku přes SKYPE či jinou aplikaci jsem po zjištění, že některé děti nemají internet nebo počítač, který by byl nutný, zavrhla. Proto jsem se rozhodla posílat videa s výslovností přes youtube. Jelikož učím všechny ročníky ve škole, bylo nutné vyhledat různá videa pro jednotlivé třídy. Dnes to již není problém a dalo by se říct, že na všechny lekce jsou již nějaká videa s výslovností nahraná. Vybrala jsem videa, která považuji za kvalitně nahraná a zpracovaná, odpovídající výuce v jednotlivých třídách. Mou snahou je nezahltit rodiče dalším učivem, ale udržet děti v obraze. Romana Zvěřová
Školní družina
I školní družina zůstala po dobu zavření škol mimo provoz. A tak nám nezbylo nic jiného, než pracovat bez vás, milé děti. Připravujeme ale spoustu nových a krásných nápadů na vyrábění. Stříháme šablony, zkoušíme tvořit výrobky z tradičních i netradičních materiálů. Uklízíme skříně s výtvarným materiálem, rovnáme hry, hledáme chybějící součástky nebo nacházíme staronové kousky lega Ale hlavně už se moc těšíme, až se tu společně všichni setkáme a budeme se moci pustit do vyrábění, hraní her nebo sportovních aktivit.
Kateřina Hrubá, Iva Hymrová
Školní jídelna
Neutichl ani život školní jídelny. Strávníků v podobě dětí, žáků, pedagogů sice ubylo. Jídelna ale i nadále zajišťuje obědy pro „cizí“ strávníky převážně z řad místních seniorů. V době uzavření Uničovska a Litovelska dokázala navíc zajistit obědy pro dalších 40 strávníků uzavřeného Zemědělského družstva Unčovice. Pevně věříme, že jim u nás chutnalo.
Škola opravdu žije dál. Jinak, než jsme zvyklí. Jinak, než bychom si přáli.
Jinak proběhl v dubnu zápis dětí do 1. třídy. V době od 2.-16. května bude také jinak probíhat zápis dětí do mateřské školy. V současné době mapujeme „naši“ situaci, abychom mohli od 25. května alespoň částečně znovuotevřít dveře obou našich škol - mateřské i základní.
Je toho „jinak“ opravdu hodně a je neuvěřitelné, jak jsme se s tím všichni dokázali poprat. Je třeba poděkovat všem zaměstnanců za to, že našli způsob, aby to šlo, aby to fungovalo. Všem žákům za to s jakou chutí se pustili do on-line výuky a jde jim to opravdu skvěle. A v neposlední řadě všem rodičům za podporu svých dětí, našich žáků, za pomoc, kterou jim poskytují, za čas, který jim věnují.
Děkuji!
Milada Podolská, ředitelka školy
___________________________________________________________________________________________________________________________
Průhledné vejce. Pokus Štěpána Chlapíka.
Vejce vložte do sklenice s octem a nechejte ho tam několik hodin. Vyjměte ho a omyjte studenou vodou. Vejce podržte proti světlu. Tvrdá skořápka se působením octu rozpustila, takže je možné proti světlu rozpoznat vaječný žloutek a bílek.
Základní škola a Mateřská škola Příkazy,
příspěvková organizace
Příkazy 22, 783 33 Příkazy
Telefon: +420 727 814 657
E-mail: reditel@zsprikazy.org
Mateřská škola Příkazy
Příkazy 200, 783 33 Příkazy
Telefon: +420 736 491 115
E-mail: skolka@zsprikazy.org