Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Akce školy > Co se dělo ve škole

Co se dělo ve škole



Co se dělo ve škole

Drakiáda

Jako každý rok, i letos jsme pro děti uspořádali drakiádu. Akce se konala ve čtvrtek 24. září za pěkného počasí na hřišti TJ Sokola Příkazy. Každá třída soutěžila zvlášť a i ten, kdo nevyhrál, odešel s malou odměnou.

Po dvou hodinách vyučování jsme se vydali na hřiště. Měli jsme půl hodiny, kdy jsme se mohli učit létat s drakem. Mezitím jsme pomohli Ondrovi sehnat suroviny na draka jménem Sáček.com. Potom už odstartovala 1. třída, ale my jsme pořád hledali. Našli jsme namotávátko na draka. Ondra si ho přivázal na jeho legendární sáček. Postupně pak startovala 2. a 3. třída. Pak jsme šli na řadu my. Připravili jsme se na start a vyběhli jsme. Ondra běžel se svým legendárním sáčkem. Dál šla na řadu 5. třída. Při druhém kole se začínalo od 5. třídy a po nich jsme šli my. Ondra doběhl se svým sáčkem první. Drakiáda se potom vyhodnotila. Pak jsme šli na oběd a domů.

Tonda Tandler a Štěpa Chlapík

Drakiáda se konala ve čtvrtek 24. září. Nejdřív jsme si to přišli natrénovat. Maminka od Marušky Mrázové upekla výborné sušenky a za let s drakem jsme každý dostali. Cenu za originálního draka získal z naší třídy Ondra Hejtman, protože měl sáček na provázku. Cenu dostali skoro všichni a všem se tam líbilo. Zůstali jsme tam i na poslední hodinu.

Markétka Krainová

24. září byla drakiáda. Všichni se zúčastnili a každý dostal odměnu. Všichni měli krásné draky, byly tam různé soutěže a každý si to užil. Málo foukalo, ale draci stejné lítali. Bylo pěkně a hodně dětí pomáhalo. Každý drak se rozletěl a všichni měli radost. Někdo si vyrobil svého draka z papíru a někdo měl originálního draka ze sáčku. Když tam přišla školka, taky byly závody s draky. Někdo byl smutný, že nevyhrál, ale pak byl šťastný, že dostal sušenku. Potom jsme se vrátili do školy a byl oběd. Byl super den a všichni si to užili.

Pája Menšíková a Natálka Vohralíková

Byl jsem první ze třídy. A to jsem měl draka z Glóbusu a byl kvalitní. Aspoň jsme se neučili.“ Luky Dvořák

Sandě se o ceduli zasekl drak a já jí ho pomohla sundat. Nakonec se rozdaly diplomy.“ Sárinka Vlková

Měl jsem originálního draka a jmenoval se Sáček.com. Byl to sáček a dostal jsem za něj diplom. Vyhrál Lukáš Dvořák.“ Ondra Hejtman

Ve vzduchu létalo hodně draků, ale někteří draci vůbec neletěli, ale to vůbec nevadilo. Byl nástup a všichni se vyfotili. Všichni nakonec dostali sladkosti a odešli s úsměvem na tváři.“ Lenička Bořilová

Draci létali i padali. Pak se začaly rozdávat ceny. Originálního draka vyhrál Ondra Hejtman.“ Otík Živec

Pomáhali jsme prvňáčkům. Někdo vyhrál a někdo ne, ale to nevadí, hlavně, že si to všichni užili a nakonec dostali všichni odměnu.“ Eliška Chybíková

Já jsem pomáhal se svým bratrancem, pomohli jsme 5 lidem.“ Marťa Živec

Drakiáda.JPG


Skanzen

Ve čtvrtek, první říjnový den, navštívili žáci naší školy Hanácké muzeum v přírodě. Většina dětí již ve skanzenu byla s rodiči nebo při jiné příležitosti, i přesto se všechny na prohlídku těšily. Děti byly rozděleny podle tříd: prvňáci, druháci, třeťáci tvořili jednu skupinu a čtvrťáci s páťáky skupinu další.

Všichni jsme se postupně prostřídali při prohlídce venkovních i vnitřních prostor. Děti si odzkoušely práci s cepem, pro některé to bylo jednoduché pro jiné složitější. Postupně si mohly také odzkoušet, jak se obsluhovala mlátička obilí a fukar. Pan průvodce dětem vše vysvětlil a nechal je, aby si stroje prohlédly a ptaly se na to, co je zajímá.

Venku pak na děti čekalo jedno malé překvapení. Sami si mohly vyrobit malé vepřovice a postavit z nich domeček. Děti od výroby cihliček a stavění domku neodradilo ani chladné počasí a někteří byly od bláta umazaní dokonale. Práce jim šla pěkně od ruky a bavila je. Když práci ukončily, pokračovali jsme v prohlídce vnitřních prostor.

Při prohlídce stavení se pak děti dozvěděly, jak se dříve učilo, jaké školní pomůcky se používaly, jaká byla cesta do školy, co se jedlo a mnoho dalšího. Paní průvodkyně nechala děti zasednout do lavic, prohlédnout si penál, obrázky, sáňky a jiné věci. Také dětem vyprávěla o vzpomínání stařenky Vlkové, která v zimě do školy nosila místo rukavic v rukách dva teplé brambory a ty ji pak posloužily jako svačinka. Ze skromného života našich předků byly děti trošku překvapené.

Děti ještě stihly prohlídku obytných místností a kuchyně, kde se dozvěděly, jaké oblečení se dříve nosilo, jak se žehlilo prádlo, jak se mylo nádobí a jaké se používalo náčiní. Venku si pak ještě mohly vyrobit panenku z makovice a slámy, vykreslit omalovánku a dostavět domeček z vepřovic. Ve čtvrt na jednu jsme se vrátili do školy na oběd. Domeček z vepřovic je vystavený v naší škole, až budete mít cestu kolem, přijďte se podívat.

Petra Vlková

 

Výroba cihel – popis pracovního postupu

Domeček z cihel

Materiál, potřeby, pomůcky: hlína, seno, sláma, voda, tenká dřívka, kbelík, forma na nepálené cihly, bedýnka, špachtle, tlačítko

Postup:

1) Z vody, sena, slámy, hlíny utvoříme hmotu.

2) Hmotu nabereme do rukou a vyválíme z toho kuličky.

3) Kuličky vložíme do formy na nepálené cihly, vytvarujeme a vytlačíme cihlu.

4) Ze zhotovených cihel postupně stavíme zdi domečku, okna uděláme z tenkých dřívek a pokračujeme dál.

5) Až je domeček hotový, střechu uděláme z dřívek a na ně položíme došky.

Postup je jednoduchý.

Sabina Hrazdilová, 5. ročník

Výroba cihel – popis pracovního postupu.JPG