Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Akce školy > Projektové dny a společné učení

Projektové dny a společné učeníDatum konání:
6.3.2022

Co se dělo ve škole

Pevnost poznání – projektový den

V prosinci, týden před zimními svátky, v adventní čas, když ve vzduchu voní Vánoce, doma se peče cukroví, lidé shánějí dárky (mnozí na poslední chvíli), zdobí se domy světýlky a ve škole už bývá většinou pohoda a moc se neučí a když už se učí, tak to bývá bez zkoušení, tak v tento čas si i naše škola udělala Vánoční pohodu a v rámci projektového dne navštívila Pevnost poznání v Olomouci.

Účast byla hojná, jeli žáci všech pěti ročníků se svými třídními učiteli. Po krátké cestě autobusem a malé procházce, jsme dorazili do cíle. Žáci se rozeběhli ke vstupním dveřím, dokázali se sklouznout a nevynechat kdejakou zamrzlou kaluž a někteří se dokonce stihli v kaluži okoupat i s batůžkem.

V pevnosti poznání měli žáci chvíli na svačinku, pití a povídání, zanedlouho si je převzaly paní instruktorky a rozdělily si je do skupin dle tříd. Na žáky čekaly zajímavé pokusy s vodou, každý měl možnost si něco vyzkoušet, zeptat se a tvořit. U pokusů byla legrace, smích i nadšení, nechyběla dobrá nálada, že všechno funguje a hlavně byla znát radost z toho, jak se našim šikovným žákům pěkně daří. V planetáriu žáci žasli nad krásou vesmíru, „jéé, to je nádhera“, říkali všichni, když pomalu nad hlavou prolítl meteorit a rozzářily se hvězdy. Po půlhodinovém zážitkovém videu jsme si všichni mohli prohlédnout, jak věci fungují, přečíst zajímavosti o vesmíru, planetách, hvězdách, meteoritech a jiné. Pro mnohé moc pěkný zážitek. Některé bavilo věci rovnou vyzkoušet a nevynechat žádný funkční model, jiní jen chodili a prohlíželi si obrázky a makety.

Ve druhém patře si žáci prohlédli, vyzkoušeli a dočetli se vše, o naší krásné přírodě, o vodě, o tom, jak žijí vodní živočichové a živočichové v blízkosti vod. Broučci, ryby, larvy pavouci aj. Mohli se projít korytem řeky a slyšet, jak to zní, když ním protéká voda. Viděli model města Olomouce, prolezli různé „skrýše“ a všimli si i malých živočichů v teráriích a rybek v akváriích. Snad asi nejvíce žáky zaujala část, kde byly makety některých části lidského těla, řekla bych, že tam mnozí strávili nejvíce času. Také si vyzkoušeli lehčí i těžší hlavolamy, hry s pískem aj.

Po prohlídce pevnosti jsme jeli zpět do školy, kde pro nás byl nachystán výborný oběd a teplý čaj.

Bc. Petra Vlková

 

Pevnost poznání.jpg


Pevnost poznání očima druháčků

Dělali jsme pokusy s vodou. Byl jsem v oku, jako kamera. Viděl jsem tam laserovou tabulku, která se mi moc líbila. Hrál jsem hru chytání ryb. Byli jsme také v mozku, kde byla kamera. Chtěl bych tam jet znovu.

Vašík Lakomý

Líbila se mi tam hra, kde se chytají ryby. Byl tam pěkné planetárium. Dělali jsme pokusy se studenou a teplou vodou. Byla tam ryba axolotl. Hráli jsme si na pěkném hřišti. Moc se mi tam líbilo.

Maruška Přidalová

Koukali jsme se z oka kamerou. Dělali jsme kouzla se studenou a teplou vodou. Viděli jsme malou sopku. Byli jsme v mozku. Toto byl nejlepší zážitek.

Davídek Studený

V pevnosti poznání jsme dělali pokusy s vodou. V akvárku byl vidět axolotl, kterého máme doma. Venku bylo obří hřiště a také hezké planetárium. Obřím okem jsme sledovali paní učitelku. Bylo to tam nej.

Maruška Mrázová

Pevnost poznání_2.jpg

Učíme se společně

V týdnu před pololetními prázdninami jsme místo tradičních hodin měli skupinovou práci. Dostali jsme 3 různé papíry, dva do českého jazyka a jeden do matematiky. Na listech do ČJ byly předtištěno mnoho čtverců s černobílými obrázky, kde bylo ukryto velké množství přídavných jmen a zájmen a pod nimi čísla. Nejdříve jsme museli určit jejich druh a předem danou barvou jsme začali vykreslovat obrazce. Najednou se před námi začala objevovat písmena. V matematice jsme měli příklady na písemné sčítání, odčítání a docela složité příklady na písemné dělení dvojciferným číslem. Když jsme všechno vypočítali, začali jsme lepit písmena ze dvou papírů na třetí, a tak nám vznikla věta "České země v době osvícení". Práce byla náročná, ale moc nás toto procvičování učiva bavilo.

Leňa, Maky a Pája, 5. ročník


Učíme se společně.jpg